kierowanie działem

Kierowanie działem

Niektórzy rodzą się z predyspozycjami do bycia kierownikiem, inni z biegiem lat doświadczenia nabywają kompetencji w tym zakresie. Stanowisko kierownika działu to nic wyszukanego, tymczasem dla wielu nieosiągalne. Można być kierownikiem lubianym, cenionym, z sukcesami na koncie, ale jest też wielu kierowników z nazwy, którzy kompletnie nie nadają się do tej pracy, mimo to pracują będąc powszechnie nielubianymi.

Szefostwo winno dbać o dobór kadry, bowiem niewłaściwy kierownik działu może zrujnować całą firmę działając w sabotażu, również nieświadomie. Bardzo często nieumiejętność zarządzania zespołem prowadzi do destrukcji. Nie ma znaczenia, czy chodzi o dział kadr, księgowości, sprzedaży czy inwestycji. Każdy dział firmy liczy się tak samo, jest on istotny dla całości, dla rozwoju. Dział może liczyć dwie, trzy osoby, ale także może sobie liczyć kilkadziesiąt osób.

Kierownik działu ma szereg zadań z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim. Jego zadaniem jest dobór pracowników do zespołu i wytyczenie im odpowiednich ról, w których czują się swobodnie i do których posiadają kompetencje. Ważne jest, aby każdy kierownik działu posiadał swego zastępcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *