Kierownik kojarzy się przede wszystkim z kierowaniem, rozdzielaniem pracy, byciem przełożonym. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem to kwestia nazewnictwa stanowiska, a czasem układów w firmie. Atmosfera pracy jest istotna i mimo najlepszych rozwiązań partnerskich okazuje się, iż struktura firmy wymaga wyodrębnienia stanowisk kierowniczych o mniejszym lub większym zakresie obowiązków i kompetencji.
Kiedy każdy pracownik zna swoje zadania, obowiązki i kompetencje, kierownik w zasadzie bywa niepotrzebny, mimo to dobrze jest mieć do kogo się zwrócić w razie wystąpienia problemu i takiej potrzeby. Dlatego też zawsze w dziale wyznaczany jest kierownik działu który pełni funkcje przełożonego. Rozwiązuje on konflikty, motywuje pracowników oraz zajmuje się organizacją pracy działu.
Zazwyczaj funkcja kierownicza nie jest samodzielnym stanowiskiem, ale dodatkiem do tradycyjnego etatu. Wiele jednak zależy od charakteru pracy. Tak bywa w działach administracyjnych, urzędach itp. Znacznie więcej pracy ma kierownik działu w prywatnych firmach o profilu handlowym czy usługowym. Dlatego aplikując na kierownika działu warto jest dowiedzieć się czego można spodziewać się po tym konkretnym stanowisku w tym profilu firmy.
Tagi: kierownik działu, obowiązki kierownika działu, praca, stanowisko kierownicze, stanowisko Kierownika