lider kontra kierownik

Lider kontra kierownik

Bycie kierownikiem działu zobowiązuje do określonych zachowań, decyzji. Idealną sytuacją jest bycie kierownikiem i liderem w jednym. Zgrzyty i problemy zaczynają się wówczas, kiedy kierownik działu jest mianowany przez przełożonych, zaś faktycznym liderem zespołu jest ktoś inny.

To trudna sytuacja dla kierownika, który musi umiejętnie egzekwować swoje decyzje i autorytet. Często sytuacja ta ma miejsce, kiedy zostajemy zatrudnienie na stanowiska kierownika działu całkowicie z zewnątrz. Gdy grupa pracowników oczekuje awansu, tymczasem otrzymuje nowego pracownika, który od razu zostaje kierownikiem zaczynają się problemy ze współpracą i komunikacją w zespole.

Trudności komunikacyjne rzutują na wydajność i jakość wykonywanej pracy, bez względu na to jakiej branży praca się tyczy. Nierzadko interwencje musi podjąć szefostwo, a i tak bywa ona nieskuteczna. Bywa iż kierownik działu psychicznie nie daje rady i odchodzi lub też jest zmieniany przechodząc na inne stanowisko w firmie lub inny dział. To praktyka niepopularna ale czasem jedyna możliwa opcja uratowania sytuacji.

One thought on “Lider kontra kierownik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *