Aby otrzymać posadę kierownika działu w danej firmie, istotnym jest przepracowanie wcześniej dłuższego okresu na danym dziale. Najczęściej kierownik działu jest awansowany z dotychczasowych pracowników działu, gdy wykaże się odpowiednim zaangażowaniem w swoje obowiązki.
Pracownik, aby otrzymać awans na kierownika działu, powinien pokazać szefostwu, że potrafi dużo więcej i stać go na podjęcie nowych, dodatkowych wyzwań. Bardzo rzadko na kierowników działu wybiera się osoby z zewnątrz, co jest podyktowane tym, że tylko doświadczeni pracownicy będą w stanie pracować na stanowisku kierowniczym wydajnie, ponieważ doskonale znają standardy tej firmy.
Kierownik działu każdego dnia otrzymuje nowe zadania do wykonania od swoich przełożonych. Rozdziela owe zadania pomiędzy swoich współpracowników i wyznacza terminy ich wykonania. Następnie na bieżąco kontroluje postępy ich prac, koryguje działania pracowników i rozwiązuje bieżące problemy.
To on podejmuje strategiczne decyzje dotyczące pracy w danym dziale. Gdy zadanie zostanie wykonane, kierownik ma obowiązek zdać z niego raport swoim przełożonym. Praca kierownika działu wiąże się również z częstym wykonywaniem prac typowych dla pracowników tego działu, szczególnie gdy czas nagli, a pracy jest bardzo dużo.
Tagi: kierownik działu, obowiązki kierownika działu, praca