wiedza branżowa Kierownika

Idealny Manager – wiedza branżowa vs. umiejętności miękkie

Czy można zostać idealnym Managerem? Ideałów nie ma – to oczywiste. Można natomiast bardzo zbliżyć się do ideału. Można powiedzieć, że niektórzy rodzą się z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami przywódczymi. Jest natomiast taki zakres wiedzy, który zdecydowanie warto przyswoić, bo lekcje życia być może niedostatecznie nas nauczyły. Ale nawet jeśli zdobędziemy wiedzę z zakresu zarządzania ludźmi i opanujemy wiedzę z zakresu inteligencji emocjonalnej, a nasza wiedza będzie poparta wieloletnią praktyką, to rynek wskazuje największe zapotrzebowania na inne atuty – doświadczenie w branży.

Jeśli przejrzelibyśmy pierwsze lepsze oferty pracy dla Kierowników Działów, jednym z pierwszych wymagań, będzie zawsze doświadczenie w zarządzaniu – ale w konkretnej branży. Są bowiem takie branże, w których nie da się zdobyć potrzebnego doświadczenia w kilka dni, tygodni a nawet miesięcy. W wielu branżach przyzwoity zakres wiedzy zbiera się latami. Jeśli Manager nie będzie znał się na branży swojego pracodawcy, pomimo bardzo dużej wiedzy z zakresu zarządzania ludźmi, nie będzie efektywnie zarządzał, a podejmowane przez niego decyzje mogą nawet przyczynić się do kiepskich wyników finansowych firmy. Dlatego właśnie przedsiębiorstwa niechętnie zatrudniają Kierowników bez wiedzy branżowej.

Na nic zdadzą się również ukończone studia o wysokim potencjale, jeśli głównym celem było uzyskanie papierka. Studia managerskie pozwalają zdobyć nieprzeciętną wiedzę, dlatego wielu Kierowników wybiera się na nie w trybie podyplomowym. A wszystko po to, żeby poza posiadana widzą branżową, posiąść również wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Przeważnie jest bowiem tak, że wyróżniający się pracownik otrzymuje możliwość awansu na stanowisko Kierownika. I owszem wiedzę branżową posiada, ale niekoniecznie kompetencje miękkie. Łatwiej zatem podszkolić takiego świeżo upieczonego Kierownika z umiejętności zarządzania ludźmi niż z wiedzy branżowej.

One thought on “Idealny Manager – wiedza branżowa vs. umiejętności miękkie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *