Kierowanie działem zakupów jest zadaniem trudnym i odpowiedzialnym, kierownik działu Łomża. Obejmuje wiele obszarów wymagających różnorodnych umiejętności, a nieustanna presja czasu i wysokie oczekiwania sprawiają, że czasem na dział ten patrzy się całościowo, jak na maszynę, w której od czasu do czasu trzeba wymienić zużyte elementy.
W dzisiejszych czasach poprawa efektywności działu zakupów nabiera coraz większego znaczenia z punktu widzenia poprawy efektywności całej firmy. Dzięki właściwie zorientowanym działaniom, właściwej strukturze i umiejętnością w zakresie prowadzenia negocjacji możliwe staje się osiąganie wymiernych efektów finansowych.
Poprawa efektywności pracy działu zakupów powinna składać się z trzech elementów:
- diagnozy i poprawy organizacji działu zakupów, co związane jest również z wymianą nieefektywnych pracowników na nowych,
- doskonalenia umiejętności negocjacyjnych managerów zakupów poprzez szkolenia, kursy i coaching,
- pomocy w przygotowaniu i prowadzeniu negocjacji (np. negocjacja umowy wdrożeniowej dotyczącej nowego systemu informatycznego, umowy zakupu nieruchomości o strategicznym znaczeniu, umów o dużej wartości, umów tworzonych przy okazji przejęcia lub połączenia się z inną firmą, umów sprzedaży udziałów lub akcji itp.).